Mr (C3 PO4)

Mr (AL (OH) 3)

+2
Ответы (1)
  1. 1 февраля, 11:05
    0
    Mr (C3PO4) = 12*3+31+16*4=131

    Mr (Al (OH) 3) = 27+16*3+3=78