CO - CO2 - K2CO3 - CaCO3 - CO2 - MgCO3

+2
Ответы (1)
  1. 19 апреля, 23:53
    -1
    2CO + O2 = 2CO2

    CO2 + K2O = K2CO3

    K2CO3 + CaCl2 = CaCO3 + 2KCl

    CaCO3 = CaO + CO2

    CO2 + MgO = MgCO3