P-Mg3P2-PH3-H3PO4-Ca3 (PO4) 2-P

+5
Ответы (1)
  1. 18 августа, 11:46
    0
    2P + 3Mg = Mg3P2

    Mg3P2 + 6H2O = 3Mg (OH) 2 + 2PH3

    PH3 + 4H2O = H3PO4 + 4H2

    2H3PO4 + 3CaO = Ca3 (PO4) 2 + 3H2O

    2Ca3 (PO4) 2 + 10C + 6SiO2 = 6CaSiO3 + P4 + 10 CO