Ca+HCl

Na2Sio3+HNO3

Mg (OH) 2+H2So4

Al+H2so4

Zn (OH) 2

CuCl2+LiOH

+4
Ответы (1)
  1. 22 октября, 06:14
    0
    2Al + 3H2SO4 (разбав.) = Al2 (SO4) 3 + 3H2

    CuCl2 + 2LiOH = Cu (OH) 2 + 2LiCl

    Na2SiO3 + 2HNO3 = 2NaNO3 + H2SiO3