C→co → ch4 → co 2 → ca co3 → ca o→ ca (oh) 2 → (ca oh) 2 so4→ ca so4

+4
Ответы (1)
  1. 6 декабря, 17:40
    0
    2C+O2=2O

    CO + 3H2 = CH4 + H2O

    CH4+2O2 = CO2+2H2O

    CO2 + CaO = CaCO3

    CaCO3 = CaO+CO2

    CaO+H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2+CaSO4 = CaOH) 2SO4

    CaOH) 2SO4 + H2SO4=2CaSO4+2H2O