Fe-Fe2O3-Fe2 (SO4) 3-Fe (OH) 3

+2
Ответы (1)
  1. 17 апреля, 07:41
    0
    Fe-Fe2O3-Fe2 (SO4) 3-Fe (OH) 31) 4Fe + 3O2 = t = 2Fe2O3

    2) Fe2O3 + 3H2SO4 = Fe2 (SO4) 3 + 3H2O

    3) Fe2 (SO4) 3 + 6KOH = 2Fe (OH) 3 + 3 K2SO4