Be-BeCl2-Be (OH) 2-Beo-Na2BeO2

+2
Ответы (2)
  1. 25 ноября, 07:03
    0
    2Be+HCl=BeCl2+H2

    Be (OH) 2+2HCl=BeCl2 + H2O
  2. 25 ноября, 09:58
    0
    2Be+HCl=BeCl2+H2

    BeCl2 + 2KOH=Be (OH) 2+2KCl

    Be (OH) 2=Beo+H2O

    BeO + 2NaOH = Na2BeO2 + H2O