P2O5+KOH = ?

Al2O3+H2SO4 = ?

MgO+CO2 = ?

SO3+Zn = ?

ZnO+HNO3 = ?

K2O+SO2 = ?

+4
Ответы (1)
  1. 8 июля, 02:22
    0
    P2O5 + 6KOH = 2K3PO4 + 3H2O

    Al2O3 + 3H2SO4 = Al2 (SO4) 3 + 3H2O

    MgO + CO2 = MgCO3

    ZnO + 2HNO3 = Zn (NO3) 2 + H2O

    K2O + SO2 = K2SO3