Fe-FeCl3-Fe (OH) 3-Fe2 (SO) 4-FeCl3

+5
Ответы (1)
  1. 4 января, 18:48
    0
    2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3

    FeCl3 + 3KOH = Fe (OH) 3 + 3KCl

    2Fe (OH) 3 + 3H2SO4 = Fe2 (SO4) 3 + 6H2O

    Fe2 (SO4) 3 + 3BaCl2 = 3BaSO4 + 2FeCl3