Mg MgO Mg OH 2 MgSO4 MgCl2

+3
Ответы (1)
  1. 1 августа, 07:09
    0
    2Mg + O2=2MgO

    MgO+H2O=Mg (OH) 2

    Mg (OH) 2+H2SO4=MgSO4+2H2O

    MgSO4+2NaCl=MgCl2+Na2SO4