Осуществите превращение: Cl2-HCl-CaCl2-HCl-Cl2

+2
Ответы (2)
  1. 14 мая, 15:44
    0
    Cl2+2HBr=2HCl+Br2

    2HCl+CaO=CaCl2+H2O

    CaCl2+2H2SO4 (конц.), t) = Ca (HSO4) 2 + 2 HCl (газ)

    MnO2+4HCl=MnCl2+Cl2+2H2O

    ...

    ...
  2. 14 мая, 16:35
    0
    Cl2 + H2 = 2HCl (свет)

    Ca (OH) 2 + 2HCl (разб.) = CaCl2 + 2H2O

    CaCl2 + H2 = CaH2 + 2HCl (600-700°C; кат. Pt)

    NaClO + 2HCl (конц.) = Cl2 + NaCl + H2O