Mg-MgO-Mg (OH) 2-MgSO4

+4
Ответы (2)
  1. 1 августа, 14:26
    0
    1) 2Mg + O2 - - - 2MgO 2). MgO + H2O (+t) - - - Mg (OH) 2 3) Mg (OH) 2 + H2SO4 - - - MgSO4 + 2H2O
  2. 1 августа, 14:39
    0
    2Mg + O2 = 2MgO

    MgO + H2O = Mg (OH) 2

    Mg (OH) 2 + H2SO4 = MgSO4 + 2H2O