C ► CH4 ►C2H2 ►CO2 ► K2CO3 ► CaCO3

+1
Ответы (1)
  1. 12 августа, 17:57
    0
    C + 2H2 = CH4

    6CH4 + O2 = 2C2H2 + 2CO + 10H2

    2C2H2 + 5O2 = 4CO2 + 2H2O

    CO2 + K2O = K2CO3

    K2CO3 + CaNO3 = CaCO3 + KNO3