ZnSO4 → x → Zn (OH) Cl → y → ZnO → z → Fe (OH) 3

+2
Ответы (1)
  1. 29 августа, 07:40
    0
    ZnSO4+2NaOH=Zn (OH) 2+Na2SO4

    Zn (OH) 2 + HCl = Zn (OH) Cl + H2O

    Zn (OH) Cl + HCl = ZnCl2 + H2O

    ZnCl2+Na2O=2NaCl+ZnO

    ZnO+H2O=Zn (Oh) 2

    3Zn (OH) 2+Fe2O3=3ZnO+2Fe (OH) 3