Ca →CaO →Ca (OH) 2 →Ca (NO3) 2 →CaSO4

+4
Ответы (2)
  1. 21 мая, 16:16
    0
    1) 2 Сa+O2->2CaO

    2) CaO + H2O = Ca (OH) 2

    3) Ca (OH) 2 + 2HNO3=Ca (NO3) 2 + 2H2O

    4) Ca (NO3) 2+MgSO4=CaSO4+Mg (NO3) 2
  2. 21 мая, 17:23
    0
    2Ca+O2 = 2CaO

    CaO+H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2+2HNO3 = Ca (NO3) 2+2H2O

    Ca (NO3) 2+H2SO4 = CaSO4 + 2HNO3