Ca - > Ca (OH) 2 - > CaCl2

Ca - > CaO - > CaCl2

Mg - > MgCl2 - > MgSo4

Mg - > MgO - > Mg (OH) 2

+2
Ответы (1)
  1. 24 марта, 23:06
    0
    СаО + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + 2HCl = CaCl2 + H2O

    CaCl2 + H2CO3 = CaCO3 + 2HCl

    CaCO3 = CO2 + CaO