Ca=cao=ca (oh) 2=ca (no3) 2=caco3=cacl2

+4
Ответы (1)
  1. 19 мая, 18:10
    0
    2Ca+O2=2CaO

    CaO+H2O=Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2+2HNO3=Ca (NO3) 2+2H2O

    Ca (NO3) 2+Na2CO3=CaCO3 (осадок) + 2NaNO3

    CaCO3+HCl=CaCl+H2O+CO2 (газ)