Fes->X->SO2->Na2SO3->SO2

+1
Ответы (2)
  1. 6 мая, 09:51
    0
    FeS + 2HCl (разб.) = FeCl2 + H2S↑

    O3 + H2S (газ) = SO2 + H2O

    SO2 + 2NaOH (конц.) = Na2SO3 + H2O

    Na2SO3+2H2O=2NaOH+2SO2
  2. 6 мая, 10:06
    0
    FeS + 2HNO3 = Fe (NO3) 2 + H2S

    2H2S + 3O2 = 2SO2 + 2H2O

    SO2 + 2NaOH = Na2SO3 + H2O

    Na2SO3 = Na2O + SO2