ZnO - ZnCl2 - Zn (NO3) 2 - Zn (OH) 2

+5
Ответы (1)
  1. 28 октября, 23:34
    0
    ZnO + 2HCl = ZnCl2 + H2O

    ZnCl2 + 2AgNO3 = 2AgCl + Zn (NO3) 2

    Zn (NO3) 2 + 2KOH = Zn (OH) 2 + 2KNO3