Mg-->MgO--->MgCL2-->Mg (OH) - - >MgSO4

+1
Ответы (1)
  1. 24 августа, 17:09
    0
    1) 2Mg + O2 = 2MgO

    2) MgO + 2HCl (разб.) = MgCl2 + H2O

    3) MgCl2 + 2NaOH (разб.) = Mg (OH) 2↓ + 2NaCl

    4) Mg (OH) 2 + H2SO4 = MgSO4 + 2H2O