MgCl2 + ... = Mg (OH) 2

Mg (OH) 2 + ... = MgSO4

+4
Ответы (2)
  1. 3 августа, 00:05
    0
    MgCl2 + 2NaOH = Mg (OH) 2 + 2NaCl

    Mg (OH) 2 + H2SO4 = MgSO4 + 2H2O
  2. 3 августа, 01:32
    0
    MgCl2 + 2KOH = Mg (OH) 2 + 2KCl

    Mg (OH) 2 + H2SO4 = MgSO4 + 2H2O