Completati ecuatiile reactiilor

ZnCl2+?=ZnOH2+?

CuOH2=?+H2O

CaO+?=CaOH2

Li+?=Li2O

FeO+?=FeSO4+?

+5
Ответы (1)
  1. 7 октября, 05:00
    0
    ZnCl2+2NaOH=Zn (OH) 2+2NaCl

    Cu (OH) 2=CuO+H2O

    CaO+H2O=Ca (OH) 2

    4Li+O2=2Li2O

    FeO+H2SO4=FeSO4+H2O