Ca → X → Ca (OH) 2 → Ca (NO3) 2.

+5
Ответы (1)
  1. 3 ноября, 04:54
    0
    2Ca+O2=2Cao

    CaO+H2O=Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2+2HNO3=Ca (NO3) 2+2 Н2 О