Br - HBr - Zn - Zno - Zn (OH) 2-K2ZnO2

+3
Ответы (1)
  1. 16 марта, 21:51
    0
    Br2--HBr--Zn--ZnO--Zn (OH) 2--K2ZnO2

    1) Br2+H2=2HBr

    2) 2HBr+Zn=ZnBr2+H2

    ZnBr2 = (эл. ток) = > Zn+Br2

    3) 2Zn+O2=2ZnO

    4) ZnO+2HCl=ZnCl2+H2O

    ZnCl2+2RbOH=Zn (OH) 2+2RbCl

    5) Zn (OH) 2+2KOH=K2ZnO2+2H2O