Mg - > MgBr2 - > Mg (OH2) - > MgSO4

+2
Ответы (2)
  1. 27 мая, 18:02
    0
    MgBr2+2NaOH->Mg (OH) 2 (осадок) + 2NaBr

    Mg+Br2=MgBr2

    Mg (OH) 2 + H2SO4 = MgSO4 + 2H2O

    думаю так
  2. 27 мая, 18:50
    0
    1. Mg+Br2=Mgbr2

    2. Mgbr2+naoh = Mg (OH) 2+nabr

    3. Mg (OH) 2+h2so4=Mgso4+h2o