СаСl+NaOH=

ZnCl+NaOH=

H2SO4+Ca (OH) 2=

+1
Ответы (1)
  1. 7 мая, 12:54
    0
    CaCl2+2NaOH = Сa (OH) 2 + 2NaCl

    ZnCl2 + 2NaOH = Zn (OH) 2 (в осадке) + 2NaCl

    H2So4 + Ca (OH) 2 = CaSo4 + 2H2O