Mg - > MgSO4 - > Mg (OH) 2 - > MgO - > MgCl2.

+5
Ответы (1)
  1. 5 сентября, 03:33
    +1
    Mg + H2SO4 = MgSO4 + H2

    MgSO4 + 2NaOH = - Mg (OH) 2 + Na2SO4

    Mg (OH) 2=MgO + H2Ol

    MgO + 2HCl = MgCl2. + H2O