CuSO4->Cu (OH) 2->CuO->cu

+4
Ответы (1)
  1. 21 марта, 03:34
    0
    СuSO4 + 2KOH = Cu (OH) 2 + K2SO4

    Cu (OH) 2 = t°⇒CuO + H2O

    CuO + H2 = Cu + H2O