1) Cl2-->HCl-->NaCl-->AgCl

2) Br2-->HBr - - > KBr - - >Br2-->FeBr3-->AgBr

+2
Ответы (2)
  1. 6 октября, 14:34
    0
    1.

    Cl2 + H2 = 2HCl

    HCI+NaOH=NaCI+H2O

    NaCl + AgNO2 = NaNO2 + AgCl

    2.

    Br2 + H2 = 2HBr

    HBr (p) + KOH (p) = KBr + H2O

    2 KBr + 2 H 2 SO 4 (конц.) = Br 2 + SO 2↑ + K 2 SO 4 + 2 H 2 O

    2 Fe + 3 Br2 (насыщ.) = 2 FeBr3

    FeBr3 + AgNO 3 = AgBr + Fe (NO3) 3
  2. 6 октября, 15:50
    0
    1. Cl2->HCl->NaCl->AgCl

    Cl2 + H2 = 2HCl

    Na2PbO2 + 4HCl = 2NaCl + PbCl2 + 2H2O

    NaCl + AgNO2 = NaNO2 + AgCl

    2.

    1) H2 + Br2 = 2 HBr

    2) MgO + 2 HBr = MgBr2 + H2O

    3) MgBr2 + Cl2 = MgCl2 + Br2

    4) 2 Fe + 3 Br2 = 2FeBr3

    5) FeBr3 + 3KOH = Fe (OH) 3 + 3 KBr

    6) Fe (OH) 3 + 3 HBr = FeBr3 + 3 H2O

    7) 3 AgNO3 + FeBr3 = 3 AgBr (в осадок) + Fe (NO3) 3