1) Li=Li2O=LiOH=LiSO4

2) Mg=MgO=MgCl2=Mg (OH) 2=Mg (NO3) 2

3) Fe=Fe2 (SO4) 3=Fe (OH) 3=Fe2O3=FeO=FeSO4

4) S=SO2=Na2SO3=SO2=SO3

+2
Ответы (1)
  1. 6 февраля, 10:34
    0
    4Li+O2=2Li2O Li2O+H2O=2LiOH 2LiOH+H2SO4=Li2SO4+2H2O. 2) 2Mg+O2=2MgO. MgO+2HCL = MgCl2+H2O MgCl2+2NaOH=2NaCl+Mg (OH) 2. Mg (OH) 2+2HNO3=Mg (NO3) 2+2H2O