1) Zn-ZnO-ZnSo4 - Zn (OH) 2 - ZnCl2-Zn (OH) 2 - ZnO - Zn

2) Cu - > CuO - > CuCl2 - > Cu (OH) 2 - > CuO - > Cu (NO3) 2 - > CuO - > Cu

+4
Ответы (1)
  1. 14 апреля, 07:55
    0
    2 Zn + O2 = 2 ZnO

    ZnO + C = Zn + CO

    ZnO + H2SO4 = ZnSO4 + H2O

    2Cu+O2=2CuO

    CuO+2HCl = CuCl2 + H2O

    CuCl2+2NaOH = Cu (OH) 2 + 2NaCl

    Cu (OH) 2 + 2HNO3 = Cu (NO3) 2 + 2 H2O

    3CuO+2NH3 = 3Cu + N2 + 3H2O