Mg-Mg (OH) 2-MgO-Mg (NO3) 2-MgSO4

+1
Ответы (1)
  1. 12 октября, 16:09
    0
    1) Mg+2H2O=Mg (OH) 2+H2

    2) Mg (OH) 2=MgO + H2O

    3) MgO+2KNO3=Mg (NO3) 2+K2O