Cu - > CuO - > CuCl2 - > Cu (OH) 2 - > CuO - > Cu - > CuSO4 - > Cu (OH) 2

+2
Ответы (2)
  1. 26 сентября, 15:07
    0
    2Cu+O2 - > 2CuO

    CuO+2HCl - > CuCl2+H2O

    CuCl2+2KOH - > Cu (OH) 2+2KCl

    Cu (OH) 2 - > CuO + H2O

    2CuO - >2 Cu+O2

    Cu + H2SO4-> CuSO4+H2

    CuSO4 + 2KOH-> Cu (OH) 2+K2SO4
  2. 26 сентября, 16:25
    0
    1) 2cu+o _{2}=2Cuo

    2) СиО2+2HCl=CuCl2+H20

    3) CuCl+H2O=Cu (OH) 2+HCl

    4) Co (OH) 2=темп.=СuO+H2O

    5) CuO+H2=Cu + H2O

    6) Cu+2H2SO4=CuSO4+SO2+2H2