CuCl2 - Cu (OH) 2 - CuO - Cu (NO3) 2 - Cu (OH) 2

+1
Ответы (1)
  1. 10 марта, 19:05
    0
    CuCl2 + 2NaOH=Cu (OH) 2 + 2NaCl

    Cu (OH) 2=CuO + H2O

    CuO + 2HNO3 = Cu (NO3) 2 + H2O

    Cu (NO3) 2 + 2NaOH=Cu (OH) 2 + 2NaNo3