Mg+HNO3=NH3 + ... Ca+HNO3=NH4NO3 + ... Na+HNO3+N2 + ...

+4
Ответы (1)
  1. 23 июля, 04:53
    0
    Mg + 2 HNO3 = H2 + Mg (NO3) 2

    Ca + 2 HNO3 = Ca (NO3) 2 + H2

    2 Na + 2 HNO3 = H2 + 2 NaNO3