Ca - Ca (OH) 2-Ca CO3-CO2 - Ba CO3

+5
Ответы (1)
  1. 10 апреля, 10:37
    0
    Ca → Ca (OH) 2 → CaCO3 →CO2 → BaCO3

    Сa + 2H2O = Ca (OH) 2 + H2↑

    Ca (OH) 2 + CO2 = CaCO3↓ + H2O

    CaCO3 = CaO + CO2↑

    CO2 + Ba (OH) 2 = BaCO3↓ + H2O