S→SO2→SO3→H2SO4→SO2→S

Zn→ZnSO4→Zn (OH) 2→K2[Zn (OH) 4]→KCl→KNO3

ZnCl2

+4
Ответы (1)
  1. 29 мая, 19:27
    0
    1) S+O2=SO2

    2SO2+O2=2SO3

    SO3+H2O=H2SO4

    H2SO4 = H2O+SO2+O2

    SO2=S+O2

    2) Zn + H2SO4=ZnSO4+H2

    ZnSO4 + 2KOH = K2SO4 + Zn (OH) 2

    Zn (OH) 2 + 2KOH = K2 [Zn (O H) 4]

    K2[Zn (OH) 4]+2HCl = 2KCl + 2H2O+Zn (OH) 2

    KCl + H2NO3 = K2NO3 + HCl