CaCo3 - > CaCl2 - > Ca (OH) 2 - > CaSo4

+4
Ответы (1)
  1. 2 октября, 07:44
    0
    CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + CO2 + H2O

    CaCl2 + 2NaOH = Ca (OH) 2 + 2NaCl

    Ca (OH) 2 + H2SO4 = CaSO4 + 2H2O