A) Al (OH) 3 = ... + H2O

б) MgCO3 = ... MgO = ...

в) CuO+HNO3 = ...

г) MgCO3+SiO = ...

д) Mn2O7+H2O = ...

е) P2O5+KOH = ...

ж) Al2O3+HNO3 = ...

+2
Ответы (1)
  1. 12 ноября, 00:56
    0
    2Al (OH) 3=Al2O3+3H2O

    MgCO3=MgO+CO2

    CuO+2HNO3=Cu (NO3) 2+H2O

    MgCO3+SiO2=MgSiO3+CO2

    Mn2O7+H2O=2HMnO4

    P2O5+6KOH=2K3PO4+3H2O

    Al2O3+6HNO3=2Al (NO3) 3+3H2O