CO2 - > CHh12O6 - > C2H15OH - > CO2 - > CaCO3

+5
Ответы (1)
  1. 5 июля, 01:31
    0
    6CO2+6H2O=C6H12O6+O2

    C6H12O6 (брожение) = 2C2H5OH+2CO2

    C2H5OH+3O2=2CO2+3H2O

    Ca (OH) 2+CO2=CaCO3+2H2O