FeCI3 - Fe (OH) 3 - FeCI3 - AgCI

+2
Ответы (1)
  1. 13 апреля, 04:50
    0
    1) FeCl3 + NaOH = Fe (OH) 3 + 3NaC

    2) 2Fe (OH) 3 + 6HCl (конц.) = 2FeCl3+6H2O

    3) FeCl3 + Ag = AgCl3+Fe