P-P2O5-H3PO4-Na3PO4-Cu3 (PO4) 2



Na3PO4

+2
Ответы (1)
  1. 31 августа, 10:52
    0
    4P+5O2=2P2O5

    P2O5 + 3H2O=2H3PO4

    H3PO4 + 3NaOH=Na3PO4+3H2O

    2Na3PO4 + 3CuCl2=Cu3 (PO4) 2 + 6NaCl

    6NaOH+P2O5=2Na3PO4 + 3H2O