Ca - CaBr2 - Ca (NO3) 2

CaO - Ca (OH) 2 - CaCl2

+4
Ответы (2)
  1. 13 февраля, 04:49
    0
    Ca+2HBr=CaBr2+H2, CaBr2+2HNO3=Ca (NO3) 2+2HBr.

    CaO+2NaOH=Ca (OH) 2+Na2O, Ca (OH) 2+2HCl=CaCl2+2H2O.
  2. 13 февраля, 06:04
    0
    Ca + 2HBr = CaBr₂ + H₂.

    CaBr₂ + 2AgNO₃ = Ca (NO₃) ₂ + 2AgBr.

    2Ca (NO₃) ₂ = 2CaO + 4NO₂ + O₂.

    CaO + H₂O = Ca (OH) ₂.

    Ca (OH) ₂ + 2HCl = CaCl₂ + 2H₂O.