Ca →CaO → Ca (OH) 2 → CaCl2 → CaSO4→ CaSO3

+5
Ответы (1)
  1. 21 июля, 23:46
    0
    2Ca+O2=2CaO

    CaO+H2O=Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2+2HCl=CaCl2+2H2O

    CaCl2+H2SO4=CaSO4+2HCl

    CaSO4 + Na2CO3 = CaCO3↓ + Na2SO4