P2O5 - Ca3 (PO4) 2 - H2PO4

+1
Ответы (1)
  1. 21 января, 10:55
    0
    P2O5+3Ca (OH) 2=Ca3 (PO4) 2+3H2O

    Ca3 (PO4) 2+3H2SO4=3CaSO4+2H3PO4