CaCO3-->CaO-->Ca (OH) 2-->CaCO3-->Ca (HCO3) 2-->CaCl2-->Ca (OH) 2-->Ca (HSO4) 2-->CaSO4

+3
Ответы (1)
  1. 27 апреля, 18:01
    0
    CaCO3=CaO+CO2

    CaO+H2O=Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2+Na2CO3=CaCO3+2NaOH

    CaCO3+H2O+CO2=Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2+2HCl=CaCl2+2H2O+2CO2

    CaCl2+2H2O (электролиз) = Ca (OH) 2+Cl2+H2

    Ca (OH) 2+2H2SO4=Ca (HSO4) 2+H2O

    Ca (HSO4) 2+H2SO4=CaSO4+2H2O