P-P2O5-H3PO4-Ca3 (PO4) 2-H3PO4

+3
Ответы (1)
  1. 4 января, 00:33
    0
    4P + 5O2 = 2P2O5

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    3Ca (OH) 2 + 2H3PO4 = Ca3 (PO4) 2 + 6H2O

    Ca3 (PO4) 2 + 3H2SO4 = 3CaSO4 + 2H3PO4