Ca - > Ca (OH) 2 - > Ca (HCO3) 2 - > CaCO3 - >CaCl2

+4
Ответы (1)
  1. 22 мая, 03:45
    0
    Сa + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + 2CO2 = Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2 + Ca (OH) 2 = > 2CaCO3↓ + H2O

    СaCO3 + 2HCl = CaCl2+H20+CO2