Ню (Cu Si O^3) = 1,72 моль m-? N-?

+1
Ответы (1)
  1. 7 февраля, 13:51
    0
    M=n*M

    M (CuSiO3) = 65+28+48=141 г/моль

    m=1.72*141=242.5 г

    N=n*Na

    N=1.72*6*10^23=10.32*10^23 молекул.