Fe2O3-Fe (OH) 3-FeCl3-Fe (NO3) 2

+5
Ответы (1)
  1. 26 мая, 00:40
    0
    Fe2O3 + 3H2O = 2Fe (OH) 3

    Fe (OH) 3 + 3NaCl = FeCl3 + 3NaOH